Zawód technik elektryk, to zawód przyszłości, dający wiele wyzwań i możliwości samorealizacji. Obecnie ze względu na bardzo szerokie zastosowanie elektrotechniki w wielu dziedzinach życia, elektryk ma za zadanie systematycznie śledzić rozwój nowych technologii i doskonalić swoją wiedzę po to, aby stać się bardzo dobrym fachowcem w swojej dziedzinie. Elektryk to człowiek wszechstronny który nie tylko zna się na sprzęcie, ale także za inne dziedziny nauki takie jak np. oprogramowanie maszyn CMC, dlatego też musi być gotowy do podejmowania różnych zadań. Zawód elektryka jest tym zawodem, który zawsze będzie cieszył się dużym uznaniem i poszanowaniem.
Elektryk to profesjonalista o wysokiej pozycji rynkowej. Aby zostać elektrykiem, słuchacz musi mieć świadomość tego, że jest to zawód stawiający sporo wymagań ze względu na powszechne stosowanie elektrotechniki. Krótko mówiąc elektryk musi stać się specjalistą w swojej dziedzinie. Elektryk to atrakcyjny, nowoczesny i poszukiwany zawód. Absolwent technikum w zawodzie technik elektryk może w przyszłości kontynuować naukę na wyższych studiach technicznych, a w perspektywie podjąć ciekawą i satysfakcjonującą pracę. Możliwości zatrudnienia w zawodzie elektryka są naprawdę bardzo duże, począwszy od przemysłu, poprzez usługi, a skończywszy na handlu.
Technik elektryk zajmuje się także projektowaniem instalacji i sieci elektrycznych, montażem instalacji elektrycznych, instalowaniem i uruchamianiem maszyn i urządzeń elektrycznych, wykonywaniem przeglądów technicznych, konserwacją oraz naprawą instalacji oraz dokonywaniem oceny ich stanu technicznego urządzeń elektrycznych.
Egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe jest formą oceny poziomu opanowania wiadomości i umiejętności z zakresu zawodu technik elektryk. Zostały one określone w standardach wymagań ustalonych przez Ministra Edukacji Narodowej.

   
   
Facebook